FANDOM


Narrenturm (z niem. wieża błaznów, narr – błazen, turm – wieża) – pierwsza część Trylogii Husyckiej.

Fabuła[1] Edytuj

Tematem powieści są przygody Reinmara z Bielawy, zwanego Reynevanem. Akcja Narrenturm rozgrywa się na Dolnym Śląsku w roku 1425. Tłem dla powieści są wojny husyckie.

Akcja rozpoczyna się, gdy bracia Sterczowie spotykają Reinmara z Bielawy w łóżku z Adelą von Stercza, żoną Gelfrada von Stercza. W czasie nagłej ucieczki w nieszczęśliwym wypadku ginie jeden z braci. Od tamtego momentu bracia Gelfrada chcą zemścić się na Reinmarze i wynajmują opryszków w celu jego pojmania. Reinmar postanawia uciec do swojego brata Peterlina, a po drodze spotyka rycerza Zawiszę Czarnego. Gdy Reinmar dotarł do Powojowic, gdzie jego brat doglądał farbowania sukien w foluszu, dowiedział się, że Peterlin został zamordowany. Podejrzenie pada na opryszków wysłanych przez braci Sterczów.

Reynevan rusza w dalszą drogę szukając zemsty na rodzie Sterczów oraz kierując się do Ziębic gdzie przetrzymywana jest Adela, w pragnieniu odzyskania ukochanej. Po drodze z opresji ratuje go tajemnicza Nikoletta, a następnie poznaje demeryta Szarleja, który postanawia towarzyszyć mu w dalszej drodze. Spotykają wiedźmy, które przepowiadają Reinmarowi przyszłość:

Mówi Iza­jasz: zgro­ma­dze­ni, uwię­zie­ni w lo­chu, za­mknię­ci w wię­zie­niu. Amu­let… I szczur… Amu­let i szczur. Jin i jang, Ke­ter i Mal­kut. Słoń­ce, wąż i ryba. Ode­mkną się, uchy­lą wro­ta Pie­kieł, won­czas ru­nie wie­ża, za­wa­li się tur­ris ful­gu­ra­ta, wie­ża tra­fio­na pio­ru­nem. W proch roz­sy­pie się Nar­ren­turm, bła­zna pod gru­za­mi po­grze­bie.
– przepowiednia wiedźmy, rozdział dziesiąty

Razem z Szarlejem trafiają do zakonu, gdzie odprawiają egzorcyzmy i poznają Samsona Miodka. Gdy w trójkę docierają na turniej rycerski w Ziębicach, okazuje się, że Adela nie darzy już żadnym uczuciem Reinmara i jest związana z księciem Janem ziębickim.

Galeria Edytuj

Przypisy Edytuj

  1. Wikipedia
Wikipedia-icon.png
Ta strona zawiera treści z Wikipedii będące na licencji Creative Commons.
Zobacz oryginalny artykuł i autorów.
Treści społeczności są dostępne na podstawie licencji CC-BY-SA , o ile nie zaznaczono inaczej.